O zespole

Skład:

  • Muzg – teksty i muzyka
  • Robert Binias /Robur/ – teksty, wokal
oraz:
  • Marek Maksim /Max/ – klawisze
  • Michał Stemplowski – wokal, złota keta z Castoramy
  • Marek Kosiński /kOSa/ – bas
  • Piotr Szarafiński /Pyjter/ – perkusja, wokal
  • Bartek Bereska / Paweł Pawłowski  – gitara

HASIOK znaczy po śląsku śmietnik. Zespół powstał w zamierzchłej przeszłości w 1996 roku na Wydziale Prawa UŚ w Katowicach na bazie pomysłu zaprezentowania jędrnych tekstów napisanych przez Guru (teraz Muzga) i Robura (wtedy jeszcze zwanego Wulgarem) Marianowi , który stworzył na potrzeby zespołu poruszającą muzykę do pierwszej płyty zespołu  o znamienitym tytule  „Brudy” (ESKA 1996) Wydanie płyty w małej firmie dało zespołowi pełną wolność artystyczną, która pozostała do dziś jego znakiem firmowym.Zespół zaczął pierwsze koncerty. Największym osiągnięciem zespołu z tego okresu  była nominacja  do Paszportów tygodnika „Polityka” za rok 1996.

Po kilkuletniej przerwie w działalności, spowodowanej koniecznością zarabiania na chleb po ukończeniu nauki, HASIOK na przełomie lat 2oo2 i 2oo3 wydał płytę pt. „Siła Konkretu” i biorąc pod uwagę jej nieujarzmioną treść zawartą w tekstach i muzyce ponownie namieszał odbiorcom w głowach. Wtedy też ukształtował się trzon koncertowy zespołu. Kosa, Max i Pyjter wsparli Robura na scenie, co spowodowało powstanie zjawiska totalnego, czyli ekstremalnego show bez żadnych ograniczeń.

Na kolejne zmartwychwstanie zespołu trzeba było czekać aż do 2009, kiedy to Hasiok podpisał kontrakt płytowy z Box Music który zagwarantował zespołowi możliwość  pracy twórczej na najwyższym poziomie. Owocem tego był ZNAK NIEPOKOJU – płyta pełna emocji, fenomenalnie zagrana i wyprodukowana, z dojrzałymi i przewrotnym tekstami. Fani zespołu – Artur Gadowski i Maciej Maleńczuk dodali pikanterii i tak mocnej w wyrazie sztuce Hasioka. Zaczęły powstawać obrazy – wśród nich „Nie mam pieniędzy”z Arturem Gadowskim,  „Synu” z Maciejem Maleńczukiem (ponad 6 mln obejrzeń na YT – teledysk ten, nakręcony według scenariusza zespołu,  został nominowany do nagrody Yach Film Festiwal 2010 w kategoriach: Grand Prix i kreacja aktorska)  oraz „Bankier” z Janem Nowickim, a także „Wersja demo”. Dzięki i przemyślanej strategii promocyjnej i olbrzymim potencjale twórczym zespół stał się znany szerszemu gronu odbiorców . Duża w tym zasługa zaangażowania artystycznego i mentalnego w ideę Hasioka pozostałych członków zespołu, Kosy, Maxa i Pyjtera, którzy swoją pracą i konsekwencją dali zespołowi przetrwać i dać impuls do działania w trudnych czasach. Dzięki nim na koncertach HASIOK zachował świeżość i pazur.

Zachęcony sukcesem zespół rozpoczął w 2011 r. pracę nad nowym albumem.  Na kwiecień 2013 przewidziana jest premiera wydawnictwa „Czworte powstanie”.

Obecnie trwają próby do nowej serii  koncertów. Zespół przyjął również zaproszenie z „Must be the music”, w którym ma zamiar zaprezentować się nieco innej, a przede wszystkim liczniejszej publiczności, niż do tej pory.